ADBLUE VE SCR SİSTEMİ NEDİR?

Adblue araç üreticilerinin belirli emisyon standartlarını yakalamak üzere egzozdan çıkan gazın üzerine püskürtülen bir sıvıdır. Adblue sıvısını, püskürtmesini ve dozajın ayarlayan sistemlere SCR ( Selective Catalytic Reduction - Seçiçi Katalitik İndirgeme ) Sistemi denilmektedir.

Elektronik bir kontrol ünitesi üzerinden kumanda edilen SCR Sistemi;
Adblue sıvısı tükendiğinde
NOX Sensörü arızalandığında
Adblue Pompası arızalandığında
Difüzör arızalandığında
tüm olumsuzluk ve arızalarda, motor kontrol ünitesine bilgi göndererek motor torkunun %40 azaltılmasını sağlar. Motor torku azaltıldığında araçta neredeyse yarı yarıya çekiş düşer ve yakıt tüketimi artar.

Bazı kullanım koşullarında SCR sistemleri çok çabuk arıza yapmakta ve aracı verimli işletmeyi olanaksız hale getirmektedir. Şantiye kullanımlarında, kısa mesafeli ve çok dur-kalk yapılması gereken kullanımlarda, aracı sürekli yük altında çalıştırmak gereken durumlarda vb. SCR sistemi çok kolay arıza yapmaktadır. Ayrıca Adblue Sıvısı hava ile temas ettiğinde kristalleşen bir yapıya sahip olduğundan sıklıkla donma, tıkanıklık gibi sebeplerden SCR arızaları oluşmaktadır. XTRONIC Adblue İptal Cihazi Adblue dan kaynaklı sorunlara son verir.

XTRONIC in geliştirdiği Adblue/SCR/DEF Emulatörleri Nasıl Çalışır?
Aracınızın SCR sistemindeki bütün elektronik verilkeri simüle ederek motor kontrol ünitesine sistemin şağlam ve çalışır durumda olduğu bilgisini gönderir. Böylelikle sisteminizde arıza dahi olsa aracınızhiçbir şekilde arıza moduna girmez, tork azalmaz ve yakıt tüketiminiz artmaz.
Euro 6 araçlarda rejenerasyona gerek bırakmadığından ekstradan yakıt harcamaz. Aracı korumaya almaz.